Kreowanie wizerunku część I KOLOR Dominika Zaborowska

Kreowanie wizerunku część I KOLOR Dominika Zaborowska – recenzja książki

Kolor Dominika Zaborowska recenzja
Kolor Dominika Zaborowska

Chciałabym przedstawić Wam moją opinię na temat książki Kreowanie Wizerunku część I KOLOR – Dominiki Zaborowskiej. Książka zainteresowała mnie już jakiś czas temu i jak tylko dowiedziałam się, że będzie dostępna na Targach Beauty Forum w promocyjnej cenie wiedziałam, że będzie moja.

Książka jest niewielkiego formatu, co na początku mnie trochę zdziwiło, bo spodziewałam się, że będzie większa. Ale to jest moim zdaniem jej atut, ale o tym później.

Książka zawiera 203 strony, jest w twardej okładce i wydana jest na bardzo dobrej jakość popierze.

Na początku w bardzo krótkim rozdziale autorka wprowadza nas w świat kolorów z punktu widzenia fizyka, kolorysty, psychologa, artysty czy terapeuty.

Kolejny rozdział to psychologia i słownik kolorów. Tu każdy kolor jest krótko opisany: co on oznacza, z czym jest kojarzony, jakie ma działanie czy powiązania kulturowo-religijne oraz autorka podpowiada z czym można zestawiać dany kolor.

Kolor Dominika Zaborowska recenzja
Kolor Dominika Zaborowska

Jest to już bardzo obszerny rozdział zawierający wiele dopracowanych i pięknych ilustracji.

Kolejny rozdział to podstawy kolorymetrii. Rozdział krótki, ale bardzo treściwy. Autorka wyjaśnia w nim wiele pojęć takich jak: odcień, walor, chromatyczność i temperatura koloru. Krótko jest też wyjaśnione jak dobierać pasujące do siebie kolory przy pomocy koła barw.

Kolor Dominika Zaborowska recenzja
Kolor Dominika Zaborowska

W kolejnym rozdziale pani Dominika krótko omawia historie analizy kolorystycznej by przejść do głównej części książki jaką jest: dwanaście typów urody.

I tu zaczyna się prawdziwa skarbnica wiedzy poparta praktycznymi przykładami. Z tego rozdziału dowiemy się jak rozróżnić ciepłe i chłodne tonacje, jak odróżnić walor jasny od ciemnego, typ urody kontrastowy od harmonijnego.  W tym rozdziale jest cała masa naprawdę dobrych ilustracji pomagających wyobrazić sobie różnice między wymiennymi wyżej typami.

Kolejny rozdział nazywa się Twój typ urody i w nim jest opisany każdy z poszczególnych 12 typów urody zaczynając od ogólnego opisy, poprzez kolor oczu i skóry. Jeżeli ktoś ma wątpliwości każdy typ urody ma stronę z najbardziej pasującymi kolorami, na którą można położyć swoje zdjęcie aby ocenić czy na pierwszy rzut oka widać zdjęcie czy raczej kolory na stronie, czy nasza uroda na tle tych barw lśni czy raczej gaśnie.

Kolor Dominika Zaborowska
Kolor Dominika Zaborowska

Kolejne rozdziały są o tym jak wybrać najlepsze dla siebie kolory i jak komponować garderobę dla 12 typów urody.

Ostatni rozdział to rozdział dla osób, które chcą się zając profesjonalnie wykorzystaniem analizy kolorystycznej. Autorka prezentuje tu zestaw, którego jest współtwórczynią składający się min. z kół kolorów, próbników do oceny pigmentacji skóry i temperatury koloru oczu oraz po krotce wyjaśnia jak z niego korzystać.

Kolor Dominika Zaborowska
Kolor Dominika Zaborowska

Tak w skrócie prezentuje się książka Kolor.

Czy książka mi się podoba?

Zdecydowanie TAK. Po pierwsze podoba mi się jej układ graficzny. Mam wrażenie, że są w niej same konkrety bez zbędnego lania wody. Większość rzeczy zapisana jest w punktach, do mnie taki układ przemawia, to takie kompendium, skrypt kolorysty z najważniejszymi, rzeczowymi informacjami w pigułce. Podoba mi się styl w jakim napisana jest książka i słownictwo jakiego używa autorka. Jak podaje przykład piegów w kolorze kapeluszy grzybów lub w kolorze krecim, nie wiem jak Wy, ale ja od razu widzę przed oczami kolor, o który chodziło autorce. Podobają mi się liczne przykłady pomagające w odróżnieniu poszczególnych typów kolorystycznych i ilustracje graficzne. To co na początku wydawało mi się wadą tej książki, czyli niewielki rozmiar  jest jej ogromną zaletą, gdyż książkę mogę spokojnie zapakować do kufra i wziąć ze sobą.

Dla kogo jest ta książka?

Moim zdaniem dla każdej kobiety, która ma problem z dobraniem odpowiednich kolorów dla siebie. Przyda się także wizażystce przy wyborze odpowiedniej kolorystyki i tonacji makijażu jak i osobie, która w przyszłości planuje zająć się analizą kolorystyczną na poważnie.

Widać, że Pani Dominika ma ogromną wiedzę, pisze bardzo konkretnie i najważniejsze dla mnie jest to, że tą wiedzą chce się z czytelnikiem podzielić.

Czy książka ma jakieś minusy?

Pomimo dobrych ilustracji zabrakło mi w książce zdjęć prawdziwych osób reprezentujących poszczególne typu urody.

Czy książka jest warta swojej ceny?

Cena na okładce to 99 zł do tego należy doliczyć jeszcze przesyłkę, co daje już 115 zł. Czy to dużo? Myślę, że tak. Taka cena powstrzymywała mnie przed jej kupnem. Dopiero promocyjna cena 79 zł na targach Beauty Forum popchnęła mnie do jej zakupu, z którego jestem bardzo zadowolona. Czy kupiłabym ją w cenie 115 zł, szczerze mówiąc nie wiem. W końcu pewnie i tak bym się na nią skusiła, bo zwyciężyłaby moje ciekawość.

Kolor Dominika Zaborowska
Kolor Dominika Zaborowska

Autorka książki pod koniec 2016 roku zapowiada II część serii Kreowania wizerunku – Kształt. Myślę, że może być ciekawie. Ja po przeczytaniu I części na pewno skuszę się na część drugą.

 

 

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial