Makijaż fotograficzny do zdjęć kolorowych i czarno-białych

Makijaż fotograficzny do zdjęć kolorowych i czarno-białych

Jakbym musiała w kilku słowach określić makijaż fotograficzny to charakteryzował by się on następującymi zasadami:

 1. Makijaż powinien być mocniejszy i bardziej wyrazisty niż zwykle.
 2. Kładę duży nacisk na staranność i konturowanie.
 3. Używam dobrze kryjących podkładów, które mogą być nieco ciemniejszy niż zwykle.
 4. Bardzo ważne jest podkreślenie brwi, głównie ich zewnętrznych części.
 5. Rzęsy muszą być bardzo dobrze wytuszowane, ja przeważnie używam sztucznych rzęs. 

Innymi regułami rządzi się trochę makijaż do fotografii czarno-białej, a innymi do kolorowej. O tym jak czym należy się kierować, aby makijaż wyglądał dobrze na jednych i drugich zdjęciach postaram się opisać w tym wpisie.

Chciałabym Wam przedstawić efekty sesji z Magdą Sulwinską i trochę opowiedzieć jak powstały do niej makijaże. Gdy spotkałam się z Magdą w studio fotograficznym wiedziałam, że planuje ona fotografie zarówno kolorowe jak i czarno-białe i chciałam, aby makijaż wyglądał dobrze na obu.

Jeżeli w grę wchodziły by zdjęcia tylko czarno-białe sytuacja byłaby trochę prostsza, bo wystarczy kilka prostych zasad, by makijaż dobrze prezentował się na zdjęciach:

 1. Używamy głównie matowych, ewentualnie satynowych cieni.
 2. Używamy kosmetyków bardzo dobrze kryjących, dotyczy to podkładów, cieni oraz szminek.
 3.  Unikamy brokatów.
 4. Skupiamy się na precyzji i blendowaniu.
 5. Kolorystyka w makijażu pełni rolę drugoplanową, gdyż i tak wszystko będzie czarno-szare.
 6. Unikamy dużych kontrastów między kolorami gdyż mogą wyglądać na zdjęciach jak jaśniejsze i ciemniejsze plamy.
 7. Mocniej niż zwykle modelujemy twarz, możemy pominąć róż gdyż nie będzie on widoczny.
 8. Przy makijażu należy pamiętać, że wszystkie chłodne kolory na zdjęciach czarno-białych wychodzą jaśniej, natomiast ciepłe kolory wyglądają na ciemnoszare czasami nawet czarne.
 9. Unikamy bardzo jasnych pomadek, gdyż mogą wyjść nienaturalnie jasno na zdjęciach.

makijaż OlsztynJa miała zadanie takie, aby makijaże dobrze prezentowały się zarówno w wersji kolorowej jak i czarno -białej.  Starałam się zachować wszystkie zasady dotyczące makijażu do fotografii czarno-białej jednak postanowiłam wprowadzić odrobinę koloru do makijażu mojej pierwszej modelki Moniki, jak i trochę błysku w postaci pigmentów czy rozświetlaczy. Zastosowałam także róż do policzków lecz w niewielkiej ilości, dobrze wykonturowałam twarz pamiętając o dokładnym przypudrowaniu pudrem sypkim, transparentnym.Moim planem było, aby Monika zarówno na zdjęciach kolorowych jak i czarno-białych wyglądała świeżo, dziewczęco i delikatnie.

wizaż Olsztyn

W sesji z Agnieszką postawiłam na rozświetlenie stosując rozświetlacz w kremie nałożony na podkład. Górną linię rzęs zagęściłam czarnym eyelinerem, dokleiłam długie rzęsy. Na ustach czerwona pomadka, obowiązkowo obrysowana konturówką (która na zdjęciach czarno-białych wyszła ciemno-szaro). Tu makijaż miał być glamour, stylowy i elegancki.

Makijaż fotograficzny

Przy makijażach w studio bardzo ważne jest także światło przy jakim będzie wykonywana sesja.  Przy świetle rozproszonym, miękkim trzeba bardzo uważać, aby wszystkie przejścia były łagodne, dobrze roztarte. Przy świetle ostrym, mocnym można zaszaleć trochę bardziej z kolorem, ale należy mocno skupić się na konturowaniu twarzy.

W makijażu fotograficznym należy pamiętać, aby żaden kosmetyk typu krem, baza, podkład nie zawierał filtrów SPF (ewentualnie w drodze wyjątku nie więcej niż SPF 10), gdyż filtry te mocno odbijają światło i twarz może wydać się dużo bledsza niż w rzeczywistości. Przy dobieraniu koloru podkładu należy pamiętać, że zdecydowanie lepiej jest jak podkład jest o ton za ciemny niż o ton za jasny, gdyż światło z lamp zawsze delikatnie rozjaśnia okolice twarzy.

Olsztyn wizaż

Jeżeli już musimy użyć podkładu, który ma filtr SPF możemy zredukować jego nadmierne odbicie światła przez nałożenie na niego pudru sypkiego jednak nie transparentnego, lecz w jakimś kolorze. Puder należny wtłaczać w skórę np. przy pomocy gąbki, a nie omiatać pędzlem. Zredukuje to w znacznym stopniu efekt jasnej twarzy.

Należy uważać w używanych kosmetykach na filtry mineralne takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, te dwie substancje potrafią naprawdę wybielić twarz.

Ostrożnie należy stosować także na pudry sypkie, które w nazwie mają HD. Co dobrze wygląda na filmie nie koniecznie dobrze się fotografuje. Są pudry sypkie, których głównym składnikiem jest mineralna krzemionka. Pięknie wyglądają na twarzy, super na kamerze jednak na zdjęciach tworzą bardzo widoczne, nieestetyczne białe plamy.

Wszystkie fotografie prezentowane w tym wpisie wykonała: Magda Sulwińska www.magdalenasulwinska.pl

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial